Ekonomi

Büyüme ve enflasyonun pençesindeki dolarda son durum

Investing.com – Dün ABD’den duyuruldu ÜFEVeriler üretici enflasyonunda gerileme olduğunu gösteriyor. Endüstriyel üretimve perakende satışlarEkonomideki daralma, ekonomik faaliyetlerdeki yavaşlamanın etkisini artırdığını gösterdi.

TÜFE Fed’in düşük faiz artırımını 2019’un ardından ÜFE’deki düşüşle fiyatlayan piyasalarda dünkü iyimserlik bugün yerini karışık bir seyire bıraktı. Bunun nedeni, ilk fiyatlamanın ardından büyüme beklentilerinin gölgelenmesiydi. Üretim ve talepteki düşüşün ülke ekonomisindeki yavaşlamayı derinleştirme ihtimaliyle birlikte endeksler karışık seyrederken tahvillerde hareketlilik var.

Dolarda son durum

2022 yılında ise 114 seviyesini aşarak 20 yılın zirvesine ulaşmıştır. dolar endeksiFed, Kasım ayında faiz Yüzünü aşağı çekeceğinin duyurulması ile artış gerilemeye başladı. Endeks 2022 yılını 103,50 seviyesinde kapattı.

2023 yılının ilk ayında endeks üzerindeki baskı devam ediyor. Dün faiz fiyatlamalarının baskısı ile gerileyen endeks, 101,60’a gerileyerek Haziran sonrası en düşük seviyeye ulaştı. Endeks bugün 102.30’da işlem görüyor.

Bugün ABD konut piyasası, imalat endeksi ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları izlenecek.

Döviz çiftlerinde fiyatlandırma

avro dolar dün 1.09’a yaklaştıktan sonra ilgi alanlarını sildi ve bugün 1.08’in altında test etti. Günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları ile paritedeki oynaklık devam edebilir.

sterlin/dolar1,2450 ile geçen ayın en yüksek seviyesini gördükten sonra bugün 1,23’te işlem görüyor.

dolar/yenDün Japonya Merkez Bankası beklenen sıkılaştırma adımını atmadı ve bugün 128’e yakın bir süreç görüyor.

dolar/frangıdün 0,90 seviyesine yaklaşarak Kasım 2021’den sonraki en düşük seviyeyi gördü. Bugün süreçler 0,9160’tan geçiyor.

USD/TL Dolar, pozitif veya negatif fiyatlamalar karşısında oldukça sakin ve dar bantta kalmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştireceği faiz toplantısının kur üzerinde bir etkisinin olması beklenmiyor. 18.76-18.80 aralığında işlemler devam ediyor.

Yazar: Deniz Engin

pasinler-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu