Haber

Haiti hapishanelerindeki mahkumlar açlık ve susuzlukla mücadele ediyor

Karayipler ülkesi Haiti’deki aşırı kalabalık cezaevlerinde tutuklular, başta açlık ve susuzluk olmak üzere birçok sorunla boğuşuyor.

Associated Press (AP) özel raporuna göre, Birleşmiş Milletler verilerine göre Haiti’de geçen yıl 185, yıl başından bu yana da 20’den fazla mahkum hayatını kaybetti.

Başkent cezaevinde verem hastası tutuklulara yeterli bakımın yapılmadığı, çok sayıda kişinin gün içinde su ve yiyeceğe ulaşamadığı belirtildi.

50 yaşındaki François Gausly, motosiklet çaldığı iddiasıyla 4 yıldır tutuklu olduğunu ifade etti. “Kimse bana yemek getirmiyor. Günde sadece bir kez yiyebiliyorum. O da bazen pirinç bazen de yulaf.” söz konusu.

48 saat gözaltı süresi uygulanmaz

Öte yandan mahkumlar yatacak yer olmadığı için geceleri uyumak zorunda kalıyor. Gözaltı süresinin normalde 48 saat olduğu ülkede bu yasa uygulanmıyor ve gözaltı süreleri uzuyor.

Haiti’deki tutukluların yüzde 80’inin yargılanmayı beklediği belirtilirken, insan hakları uzmanları bu kişilerin hakim karşısına çıkmalarının yıllar alabileceğine dikkat çekiyor.

Bazı mahpuslara aileleri tarafından yiyecek ve su sağlanırken, tutukluluk süresi uzadıkça bu sürdürülemez hale geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu