Haber

Kolombiya Devlet Başkanı tüm bakanlarının istifasını istedi

Kolombiya’da Devlet Başkanı Gustavo Petro’nun kabinesinde bazı değişiklikler yapmak istediği ve bu nedenle tüm bakanlarının istifasını talep ettiği belirtildi.

Kolombiya basınında yer alan haberlerde, istifa talebinin Muhafazakar ve Liberal partilerin Temsilciler Meclisi Yedinci Toplantısı’nda görüşülen sağlık iyileştirmesine zemin hazırlamamasından kaynaklandığı iddia edildi.

Ülkede “protokolden istifa” olarak nitelendirilen süreç sonucunda bunun kabinedeki tüm bakanların değişeceği veya hükümetten ayrılacağı anlamına gelmediği kaydedildi.

“Hükümeti yeniden düşündürüyor”

Petro, Twitter hesabından, çoğunluk kararıyla kabul edilen siyasi koalisyonun bazı parti liderlerinin kararıyla sona erdiğini duyurdu.

Halkın büyük çoğunluğunun sandıklarda değişiklik çağrısı yaptığına dikkati çeken Petro, “Değişim talebi tehdit ve mezhepçilikle örtbas edilmeye çalışılıyor. Böyle bir durum bize hükümeti yeniden düşündürüyor.” sözünü kullandı.

Valle del Cauca idari bölgesinde yaptığı konuşmada Petro, sosyal reformların uygulanabilmesi için değişim olması gerektiğine dikkat çekti.

Sağlık reformu, muhalefetin ortasında Başkan ile çatışmaya yol açtı

Kolombiya’da 13 Şubat’tan bu yana büyük tartışmalara yol açan sağlık reformu, muhalefetin ortasında Başkan Petro ile çatışıyor.

Petro’nun sağlık reformu konusundaki tutumunu eleştiren eski Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Twitter hesabından “Kolombiya dünyanın en iyi sağlık sistemlerinden birine sahip. Bunu ben söylemiyorum, The Lancet dergisi söylüyor. Elbette yapılacak çok şey var. geliştirmek, ancak inşa ettiğimiz şeyi yok edemeyiz.” ifadesini kullandı.

Devlet Başkanı Gustavo Petro, 28 Şubat’ta sağlık reformu yasası konusunda anlaşamadığı üç bakanı değiştirdiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu