Haber

Polonya’dan Rusya’ya not

Polonyalı anıtın yanı sıra yakınlardaki Litvanyalı kurbanların anısına dikilen tahta haçın da kaldırıldığını belirten Krajewski, zulmün kurbanlarını milliyetlerine göre ayırmadıklarını, her iki anıtın da onlar için çok pahalı ve değerli olduğunu söyledi. .

Yurtdışındaki Polonya toplumu tarafından finanse edilen Polonya anıtının yerel makamların izniyle 2015 yılında dikildiğini hatırlatan Krajewski, Polonya ve Litvanya anıtlarının kaldırılarak bilinmeyen bir yere götürülmesine karşı olduklarını ifade etti.

Krajewski, Büyükelçilik olarak Rusya Dışişleri Bakanlığı’na verdikleri notada çok önemli anma yerleri olan iki anıtın kaldırılma nedenini ve nereye götürüldüklerini sorduklarını söyledi.

RUSYA-POLONYA İLİŞKİLERİNDE GERİLİM YÜKSEK

Irkutsk şehri yakınlarındaki ‘Rusya’da siyasi baskıya maruz kalan Polonyalılar Anıtı’, 1930’larda Sovyetler Birliği’nde kitlesel baskı sonucu hayatını kaybeden Polonyalıların gömüldüğü mezarlığın yanında bulunuyordu.

Bir süredir diplomatik ilişkileri sorunlu olan Polonya ve Rusya’nın son dönemde Varşova Belediyesi’nin Rusya Büyükelçiliğine bağlı lise binasına el koyması nedeniyle bir Rus SU-34 savaş uçağının Polonya Sınırına tehlikeli yaklaşması Karadeniz’de devriye gezen savunma uçağı. Birbirlerine protesto notları verdiler.

nazilliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu