Haber

Hatay Depremini Bilen Naci Görür’den İzmir’e Deprem Uyarısı

Naci Görür, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin ardından sosyal medya üzerinden Hatay ve Adana için uyarılarda bulunmuştu. Şimdi Naci Görür, birinci derece deprem bölgesinde yer alan İzmir için endişelendiğini belirterek önemli uyarılarda bulundu.

Kahramanmaraş’ta Türkiye’nin 11 ilinde etkili olan deprem felaketinin ardından “İzmir yardıma koşuyor” kampanyası başlatan İzmirli iş insanları, deprem uzmanı Naci Görür’ü ağırladı. İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın ortak olağan meclis toplantısına katılan Naci Görür çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sözcü’nün haberine göre Prof. Dr. Naci Görür, “Ülkemizde depremi konuşmamak tabu. ‘Korkarım konuşmayalım’, ‘Duymayalım rahatsız etmeyelim’ Maalesef bu strateji uzun süredir bu ülkeyi yönetenlerin elinde” dedi. Görer, “Yurt dışında birçok yerde bu tür depremlerde 5-6 kişi ölüyor o da tesadüf. Bizim durumumuzda şu anda 42 bin kişi var ama çok daha fazlası olacak” dedi.

İzmir ile ilgili önemli uyarılarda bulunan Prof. Dr. Görer, açıklamalarına şöyle devam etti: “İzmir’den endişelerimiz var. Nereden? Canlı arızalar var. İzmir tam anlamıyla depremler şehridir. Çok az şehir bu kadar verimli bir fay sistemine sahiptir. Sonra üzüleceğiz. Sisam depreminde 70-80 kilometre mesafede 117 kişi hayatını kaybetti. Burayı darbeye dayanıklı hale getirmek gerekiyor.”

“İzmir’de belediyeyi, kamu olarak üniversiteleri meskenlerini kontrol ettirmeye zorlamak. Parası olmayana devlet baksın, yoksa belediye parasız yapsın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu